Category Archives: Muzyka

www.czasnamp3.pl zamknięty

Dziś zabrałem się wreszcie za porządki w mojej kolekcji muzyki i trafiłem na kilka utworów które niegdyś zakupiłem w tytułowym serwisie. Zaciekawiony co też nowego dziś oferują zajrzałem na ich www a tu okazuje że serwis został zamknięty i to całkiem niedawno bo 13 marca 2009. Pierwsza myśl: być może Iplay wycofał się z muzyki z DRM od Microsoft w prezencie?!, szybki rzut oka do FAQ, niestety nic się nie zmieniło. Swego czasu bardzo ucieszył mnie nowy kierunek w jakim  podążył iplay uruchamiając niewielki serwis w którym raz na 24 godziny można było zakupić utwór rozmaitych artystów (głównie polskich) pozbawiony zabezpieczeń. Konwencja była nietypowa ale sądzę że każdy mógł znaleźć coś dla siebie i przy okazji wesprzeć rodzimych twórców.

Ciekawią mnie przesłanki które skłoniły właściciela strony do takiego działania, być może nie przynosiła odpowiednich dochodów a może powód był bardziej prozaiczny?. Pamiętam że swego czasu zakupiłem kilka piosenek jeszcze na mp3.pl (serwis partnerski Iplay) i skończyło się na kilku nieskutecznych próbach przenoszenia licencji pomijając już uzależnienie od Windows.

Temat DRM jest szeroko dyskutowany i cały czas staje się tematem gorącej wymiany zdań, chyba jasne jest że nie jest dobrze przyjmowany przez odbiorców rozmaitych treści. Kiedyś w takich inicjatywach upatrywałem coś na kształt nowego trendu, znak że coś może się w temacie zmienić tym razem jednak dobry pomysł nie wytrzymał próby czasu, szkoda.