Projekty małe i Duże

Minął kolejny miesiąc a sporo tematów krąży w około, pierwotnie miałem pisać głównie o kopiach zapasowych na taśmy LTO jednak przy okazji objawiło się całkiem sporo innych zagadnień w tym niektóre całkiem nieplanowane!. Wpis ten będzie w praktyce poświęcony różnorakim sprawom które zaprzątają mi głowę i do których ukończenia skłania mnie do dalszego działania.

Kopie zapasowe na taśmie LTO.

Pierwszy temat to możliwie najlepsza realizacja kopii zapasowych i zabezpieczenia tychże kopii. O nośniku taśmowym myślałem od dawna i w sumie niespodzianie dzięki koledze z pracy wpadł mi w ręce napęd LTO-1 od HP w wersji LVDS czyli standardzie Low Voltage. W miarę sprawnie uzupełniłem widzę z zakresu SCSI w wersji Ultra2 i nabyłem kartę znanej marki Adaptec, model który często był instalowany w Mac’ach wariat 2940 w wersji PCI, uważam to za niezły nabytek zwłaszcza że przejechałem się po niego bagatela 60km po Warszawie. Twierdzę że warto było gdyż napęd jak i karta są widoczne w systemie co jest doskonałym początkiem i dobrze rokuje na przyszłość. W momencie pierwszych testów nie miałem jeszcze taśm jednak udało mi się nabyć paczkę pięciu kaset od Sony i liczę na pierwsze nagranie danych z użyciem serwera kopiu zapasowych opartych o Baculę bądź bezpośrednio z Linuxa.

Wirtualny Pinball

To jest pewne zaskoczenie, nie da się ukryć prawdziwa maszyna pokona w przedbiegach symulację ale widzę co najmniej kilka szans, po pierwsze większość obecnych gier w pinballami oferuje tryb cabinet który umożliwia rozłożenie wyświetlania na poszczególne ekrany, temat jest bardzo pojemny i stanowi praktycznie oddzielną dziedzinę, dedykowanych drobnych części używanych często w prawdziwych maszynach, kontrolerów dodatkowych ekranów i budowy własnych obudów. Temat niezwykle obecnie rozwinięty i zapowiadający się na rewelacyjny projekt zrób to sam.

Elektryczne pojazdy wracają

Już jakiś czas nie pisałem o elektro mobilności i w ostatni weekend trafiłem zrządzeniem losu na targi motocyklowe w Ptak Expo i odkryłem coś markę sprzętu której wcześniej nie znałem Super Soco, prawdziwie elektryczne fenomenalnie zapowiadające się skutery i motocykle o naprawdę fajnym zasięgu (80km). Temat wróci całkiem niebawem gdyż chciałbym się tym pojazdom bliżej przyjrzeć co mam nadzieję niebawem będzie możliwe.

Rozwinięcie tematów w najbliższym czasie, ważne że wywiązałem się w planowanym cyklu na blogu :), to dla mnie jest niesamowicie istotne!